Azerbaycan uçak kargo hizmetlerimiz her gün gerçekleşmektedir. Dilediğiniz zaman firmamızla iletişime geçerek gönderim işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Gönderim seçeneklerimiz, fiyatlarımız ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgilere talep formlarını doldurarak ya da merkez ofisimizi arayarak ulaşabilirsiniz.

Azerbaycan Hakkında

Batı Asya ile Doğu Avrupa’nın kesişim noktası olan Kafkasya’da yer alan Azerbaycan Cumhuriyeti’nin doğusunda Hazar Denizi, kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında Gürcistan, batısında Ermenistan ve güneyinde İran bulunmaktadır. Kendisine bağlı olan Nahçivan Özerk Cumhuriyeti’nin ise Türkiye ile kısa bir sınırı bulunmaktadır. Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkeler arasında bulunmaktadır. Kültürel ve sanat açısından oldukça gelişmiş bir ülkedir. 18 Ekim 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan etmiş olan Azerbaycan, 12 Kasım 1995 tarihinde de anayasanın kabulünü gerçekleştirmiştir. Resmi dilin Azerice olduğu ülkenin yönetim biçimi başkanlık tipi cumhuriyettir. Bu yönetim biçimi genel hatlarıyla cumhurbaşkanı ve başbakandan oluşmaktadır.86.600 km² yüzölçümüne sahip olan ülkenin nüfusu ise; 9.356.500 ‘dür. Ülkede kullanılan para birimi Manat(AZN)’tır. Zengin ve kültürel bir mirasa sahip olan Azerbaycan, Rayon adı verilen, il ve ilçelere karşılık gelen idari bölgelere ayrılmıştır. Her rayon, cumhurbaşkanı tarafından atanan rayon başkanları tarafından yönetilmektedir. Başkenti Bakü’dür.

Ilıman bir iklime sahip olan Azerbaycan’da şehirden şehire iklim değişkenlikleri görülmektedir. Hazar Denizi’nin iç kısmına doğru gidildikçe ve diğer yüksek yerlerde daha sert bir iklimle karşı karşıya gelinmektedir. Yüksek kesimlerde kışlar uzun, soğuk ve kar yağışlı, yazları ise serin geçmektedir. Ovalarda, düz yerleşim yerlerindeyse kışlar, yükseklere göre daha yumuşak geçmektedir. Kış mevsimi serin ve yağmurlu bazense kar yağışlı; yaz mevsimi ise sıcak ve kurak geçmektedir. Azerbaycan iklimi, dünyada var olan 11 farklı ikim çeşidinden 9’una sahiptir. Ülke ekonomisinin temelini oluşturan tarım ve hayvancılık sektöründe oldukça gelişmiştir. Sanayi, doğal kaynaklar ve ticaret sektörüyle de ekonomisini geliştiren Azerbaycan, elverişli iklim koşullarına sahip olması nedeniyle tarım sektörüyle ithalat ve ihracatta da bulunmaktadırlar. Verimli tarım arazileri, doğal gaz, petrol ve demir cevherleri bakımından sahip olduğu zenginlikler sayesinde ekonomisini günden güne geliştirmektedir.

Önemli şehirleri arasında bulunan ve aynı zamanda başkent olma özelliğini taşıyan Bakü şehri Kafkasların en büyük şehridir. Ülkenin en doğusunda bulunan şehir, en önemli ticari ve kültür merkezi olmasıyla birlikte liman kenti olarak da önemli bir şehirdir. Bakü Limanı, Hazar Denizi’nin en önemli limanı ünvanını kazanmıştır. Azerbaycan ekonomisinin gelişmesinde turistik, tarihi, kültürel, eğlence, sanat ve benzeri sektörler sayesinde büyük rol oynamaktadır. Nüfusun 2 milyonu geçtiği tahmin edilen şehirde Azerbaycan’ın toplam nüfusunun üçte biri yaşamaktadır. Ülkenin bağımsızlığı kazanmasının ardından ikinci büyük şehir haline gelen Gence şehri, Şah Abbas Camii ve Gence Arkeoloji Müzesi gibi dini ve kültürel açıdan büyük önem taşıyan yapılara sahiptir.

HIZLI TEKLİF ALIN

[contact-form-7 404 "Not Found"]